Grand festival smíchu!


Právě Grand festival smíchu je pořádaný Východočeským divadlem už od roku 2011. Abychom vám přiblížili, o co se vlastně jedná, čtěte prosím dále.

Jedná se o soutěžní komediální přehlídku divadel České republiky. Probíhá v Pardubicích a to na konci ledna. Je zcela unikátní. Má dvě sekce a to soutěžní a doprovodnou.
lidi na koncertě

Aby byla divadla do soutěže zapsána, musí splňovat určité podmínky a to například takové,

že divadlo musí být repertoárové a musí mít vlastní herecký soubor.

Komediální představení sledují všichni v publiku, včetně odborné poroty s tím, že poté hlasují jak diváci, tak i porota a po součtu všech hlasů se uděluje cena zvaná Komedie roku. Předávají se dokonce i ceny za nejlepší ženský a mužský výkon, což je opravdu skvělé.


Předává se dokonce cena zvaná Cena génia smíchů, kterou vždy předává nějaká významná osobnost.

Na závěr festivalu vzniká pořad s názvem Galavečer smíchu, který moderují známí herci a předávají se při něm právě festivalové ceny. Natáčí jej Česká televize, takže kdybyste se na něj chtěli podívat, máte možnost. Večerem diváky provádí Marie Doležalová.


Co se týče samotného programu, většinou se hraje sedm vystoupení, které v daném roce vznikly po celé republice. Kromě vystoupení má Grand festival i mnoho doprovodných akcí. Jedná se o různé koncerty, výstavy, programy pro nejmenší a mnoho dalších. Koná se již několik let a je velmi hojně navštěvován. Pokud byste jej i vy rádi navštívili, je nutné, abyste si co nejdříve zarezervovali lístky, jelikož bývá velmi rychle vyprodán. Koupě vstupenek vždycky trvá nejpozději do konce ledna, takže pokud byste chtěli příští rok vyrazit, musíte si to ohlídat. Podívaná je to opravdu pěkná, tak neváhejte a taky jej navštivte.
karnevalová maska

Pokud by vás zajímalo, jaká představení v minulých letech vyhrála, pak vám ukážeme krátký přehled. Například v roce 2004 vyhrálo představení Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany -Klicperovo d. Hradec Králové. V roce 2008 pro změnu představení Muži v offsidu  od K.Poláčka, M.Vačkáře a O.Havelky – Městské d. Ml.Boleslav a co nás čeká letos? To se necháme překvapit.