Proč nemůže filtrační písek zůstat ve filtraci natrvalo

Jistě jste již někdy zaslechli výraz „perpetuum mobile“. Latina s jeho pomocí označuje mechanismy, které pracují samy od sebe, nezávisle na vnějších okolnostech, a pokud možno navěky . Snahou o takovéto produkty se lidstvo mohlo pochlubit už dávno, ale dosud se nikomu nic takového nepodařilo a ani nepodaří, neboť to popírá kvantovou teorii vzniku hmoty a její soudržnosti. „Perpetuum mobile“ se rozhodně netýká ani filtračního písku, který jednoduše vysypete do filtračního boxu a očekáváte, že tam zůstane minimálně několik desítek let.

filtrační písek

Na filtrační písek působí vodní eroze, tlak vody a vzájemné obrušování pískových zrnek časem docílí toho, že se jejich ostré hrany otupí a začnou více propouštět nečistoty. Tehdy je čas písek vyměnit za nový, a máme-li být přesnější, výměna písku by měla probíhat jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc je bazén v průběhu koupací sezóny v provozu, resp. jak často běží filtrace.

hodinky v písku

Do filtrace nemůžete nasypat, co vás napadne

Parametry filtračního písku jsou přesně dané letitým provozem bazénů a zkušenostmi lidí, kteří se touto činností zabývali. Časem se zjistilo, že optimální velikost zrnek se pohybuje v poměrně malém rozsahu, pouze mezi 0,6 a 1,2 mm. Větší zrnka nebudou filtrovat dostatečně kvůli větším mezírkám mezi nimi a s menšími zrnky se zas sníží průchodnost vody skrze filtraci, což může mít neblahý vliv na chod čerpadla.

Výhodou této technologie filtrování vody je ovšem samotná cena filtračního média a jeho dostupnost, písek seženete v mnoha obchodech, a to v kamenných prodejnách i na webových portálech, a za čtvrt metrákové balení filtračního písku zaplatíte jen několik stovek korun.

A kam s použitým pískem? Co takhle zhotovit dětem dřevěné pískoviště? Bednění pořídíte z nehoblovaných prken, které v rozích spojíte k sobě, a pískoviště položíte na zahradě na vrstvu geotextilie. Hra na pískovišti je jednou z nejoblíbenějších venkovních aktivit a alespoň vaše ratolesti odežene od mobilních telefonů a virtuální reality sociálních sítí.