Co je refinancování hypotéky

Pokud si zvláště mladí lidé chtějí koupit vlastní dům či byt, pak zdaleka nejběžnějším způsobem, jak na něj získat peníze, je hypotéka. Ta má ovšem ten háček, že ji budeme splácet po mnoho následujících let. A jak ukazuje současná situace, nikde není psáno, že naše příjmy a výdaje zůstanou po celou tu dobu stejné.

Co tedy máme dělat v případě, že v důsledku například současného růstu cen již nejsme schopni ji splácet? Možností máme hned několik. Tou zdaleka nejběžnější je prodej onoho domu či bytu i s hypotékou. Zde je však problém v tom, že o takto zatíženou nemovitost bude mít jen málokdo zájem. Navíc to samozřejmě znamená, že o náš domov přijdeme.

splácení hypotéky

Další možností, která je v současnosti hojně nabízená, je refinancování hypotéky Fahd.cz. To je známé především z jiných druhů půjček, avšak je možné jej použít i v tomto případě. Jednoduše řečeno, jedná se o převod hypotéky k jinému poskytovateli, který nabídne nižší měsíční splátky a výhodnější podmínky.

Je jasné, že celý proces není zrovna jednoduchý, avšak rozhodně pomůže ulehčit naší peněžence. Otázkou však je, zda ona úleva bude dostatečná. Tady si musíme uvědomit především to, kolik si vlastně můžeme dovolit splácet, a podle toho se řídit.

hypoteční kalkulačka

Samozřejmě, stávající poskytovatel nebude chtít o svého klienta přijít, takže je možné, že přijde s lepší nabídkou. Je pak na nás, abychom se rozhodli, které řešení pro nás bude výhodnější. Je tedy dobré si pečlivě přečíst podmínky obou hypoték a vybrat z nich tu, která je výhodnější.

Je totiž možné, že nám budou nabídnuty nižší měsíční splátky, avšak úroky a poplatky budou vyšší, takže se nejen prodlouží celková doba splácení, ale zároveň také zaplatíme víc. To je poměrně běžná praxe, která sice z krátkodobého hlediska vypadá pro dlužníka výhodně (bude platit méně), avšak v konečném důsledku je tomu naopak, neboť nakonec zaplatí podstatně vyšší částku.

Mějme se tedy na pozoru a než se pro tento krok rozhodneme, dobře vše zvažme. Udělat zde chybu může být totiž za současné situace prakticky likvidační.